כבד שומני


כבד שומני הינה בעיה שכיחה ומהווה את הגורם העיקרי לתחלואה כבדית בעולם המערבי. כבד שומני מציין מצב שבו נאגר שומן בתאי הכבד, כאשר לעיתים מתווה אליו גם דלקת קלה. כבד שומני ימצא בעיקר באנשים עם עודף משקל, יתר שומני הדם (כולסטרול), יתר לחץ-דם וסוכרת. גורמים אלה הינם חלק מה"תסמונת המטבולית".

כאשר מוצאים כבד שומני יש לזכור כי הסננת שומן בכבד כשלעצמה ברוב המוחלט של המקרים אינה מהווה בעיה משמעותית, ולא יגרם נזק לכבד לאורך שנים. אולם יש לזכור כי המצבים המלווים את הכבד השומני – כלומר מרכיבי ה"תסמונת המטבולית" מהווים גורמי סיכון למחלות לב וכלי-דם.

הטיפול הבסיסי בכבד שומני הינו טיפול בגורמי הסיכון. בבסיס הטיפול עומדים ירידת משקל ופעילות גופנית. מספר דגשים: ירידה במשקל, עדיף בהנחיה של דיאטנית קלינית, צריכה להיות מבוקרת, מתונה ומדורגת. לעומת זאת הפעילות הגופנית צריכה להיות נמרצת ולהתבצע לפחות 3 פעמים בשבוע כשאימון אמור להמשך כשעה. יש להדגיש שטרם התחלת אימון גופני כזה יש להתייעץ עם רופא המשפחה. מחקרים שפורסמו לאחרונה ב"כנס הכבד האמריקני" הראו כי תוספת של ויטמין E יכול לשפר את מצב הכבד.

מה לעשות אם כן? באם קיים עודף משקל ניתן כבר לגשת לדיאטנית בקופת החולים ובמקביל להתחיל בפעילות גופנית באישור רופא המשפחה. חשוב להיבדק אצל מומחה למחלות כבד או גסטרואנטרולוג מומחה העוסק בבעיות כבד. המומחה יבצע בירור לגבי אבחון חד משמעי של המצב ודרגת החומרה שלו ויתווה תוכנית טיפולית ושל מעקב.